RÍMSKOKATOLÍCKA CIRKEV OPATOVCE NAD NITROU

Kresťanský pohreb

Pri nahlásení pohrebu je potrebné priniesť:

• KÓPIU ÚMRTNÉHO LISTU z matriky
  • LIST O PREHLIADKE MŔTVEHO od lekára.

Ako postupovať pri nahlásení pohrebu?

Aby ste mohli na faru doniesť potrebné dokumenty, je nutné najskôr navštíviť Matričný úrad v Opatovciach nad Nitrou, kde vám vystavia Úmrtný list. Radi vám takisto poradia v ďalšom postupe.

Skôr ako prídete na faru, pokúste sa kontaktovať správcu cintorína, aby ste sa informovali o možnosti a podmienkach nájmu chladiacej miestnosti a obradnej miestnosti na cintoríne v Opatovciach nad Nitrou.

Po výbere pohrebnej služby a predbežnom dohodnutí termínu pohrebu s nimi, príďte, prosím, na faru so všetkými potrebnými papiermi, aby sme mohli odsúhlasiť, prípadne pozmeniť definitívny termín pohrebu.

Ak zvažujete kremáciu...

Cirkev (navzdory rozšírenému mylnému vedomiu) neodsudzuje prax kremácie, avšak nariaďuje, aby sa i popol zo zosnulého riadne pochoval. Kongregácia pre náuku viery vydala dňa 15.08.2016 inštrukciu, v ktorej vysvetľuje toto nariadenie a zakazuje veriacim ponechávať si popol zo zosnulého v domácnostiach, či iných miestach, alebo ho rozsýpať. Tým pozostalým, ktorí by mali takýto úmysel, má kňaz odmietnuť katolícky pohreb.

Liturgia dňa

Liturgické čítania

(čítania pri svätej omši)

Breviár